پنجشنبه ، 30 آبان ، 1398
معرفی مرکز

 طبقه اول

بخش تشخیص و اورژانس

رشته بیماری های دهان و فک صورت ، یکی از شاخه های تخصصی رشته دندانپزشکی است، که فصل مشترک اصلی دو رشته پزشکی و دندانپزشکی محسوب می گردد.

این رشته دامنه عملکرد گسترده ای دارد که می توان به موارد زیر اشاره نمود.

·         ارتقاء بهداشت، سلامت و کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان

·         تشخیص و درمان و افزایش آگاهی های جامعه در مورد بیماری های مخاط دهان و ضایعات سرطانی و پیش سرطانی حفره دهان

·         پیشگیری از ایجاد بروز حوادث بیماری های مخاط دهان و فک و صورت

·         تشخیص و درمان بیماری های غدد بزاقی و خشکی دهان

·         تشخیص و درمان دردهای حاد و مزمن فک و صورت

·         تسهیل در امر ارجاع و معرفی و مشاوره صحیح برای بیماران مبتلا به بیماری های سیستماتیک (مانند افراد مبتلا به دیابت و فشار خون)

لذا در این بخش ضمن معاینه بیماران و تشکیل پرونده تشخیص، بهداشت دهان و دندان به آنان آموزش و آگاهی لازم در ارتباط با وضیعت کلی سلامتی دهان داده می شود.

از آنجا که بخش تشخیص و بیماری های دهان به عنوان رابط اولیه بیماران با سایر بخش های درمانی می باشد،راهنمایی ها و توصیه های لازم جهت ارجاع بیماران به سایر بخش های کلینیک صورت می پذیرد. به علاوه این بخش وظیفه ارئه دستورالعمل های پزشکی (از جهت نحوه ارائه درمان های دندانپزشکی مناسب و اصولی بر مبنای مشورت های پزشکی)، جهت بیماران خاص(نظیر بیماران پیوند اعضاء، بیماران مبتلا به هپاتیت ویروسی و ایدز و غیره) و بیمارانی که نیاز به انجام مشورت پزشکی قبل از ارئه درمان های دندانپزشکی را دارند بر عهده داشته و کارهای مربوط به آنان را نیز انجام می دهند.

همچنین در قسمت اورژانس این بخش به تمامی مشکلات حاد بیماران، از جمله دردهای شدید دندانی، عفونت ها و آبسه های دندانی، شکستگی ها و جابجایی های دندان و فک در اثر ضربات و مشکلات اورژانس در زمان بارداری، رسیدگی می گردد.


 

     بخش رادیولوژی

تقریبا همه افرادی که نزد دندانپزشک رفته‌اند، تجربه گرفتن عکس از دندان‌هایشان را دارند. در دندانپزشکی نیز مانند سایر رشته‌های پزشکی از پرتونگاری برای کمک به تشخیص بیماری یا آسیب دندان استفاده می‌شود. بخش رادیوگرافی کلینیک قوه قضائیه با پیشرفته ترین دستگاه های موجود تجهیز گردیده است و رادیوگرافی های تخصصی ذیل در آن انجام می شود:

1-    رادیوگرافی تک دندان (پری اپیکال)

2-    رادیوگرافی بایت وینگ

3-    رادیوگرافی اکلوزال

4-    رادیوگرافی پارنورکس

5-    لترال سفالومتری (نیم رخ صورت جهت درمان ارتودنسی)

6-     CBCT (تصویر سه بعدی از فک، دندان و صورت) جهت ایمپلنت و سایر درمان ها

 

 

    طبقه دوم 

 

بخش دندانپزشکی کودکان

 

در این بخش درمانهای زیر جهت کودکان انجام می گردد :

 

1-   درمانهای پیشگیری که شامل آموزش و اطلاع رسانی به والدین در مورد روشهای پیشگیری در دندانپزشکی می باشد؛ استفاده از بروشورها و توضیحات شفاهی می باشد .

ضمناً درمان های بروساژ و فلوراید تراپی و فیشورسیلانت ( شیار بند )  نیز انجام می گردد.

2-   درمان های ترمیمی دندان های شیری و دائمی

3-   روکش های stdinless steel  یا ( s.s.c) مخصوص دندان های شیری

4-   دستگاه های نگهدارنده فضای ثابت و متحرک

5- پالپوتومی دندان های شیری

 

 

 

   بخش ارتودنسی

در این بخش جهت ردیف کردن دندان ها و اصلاح ناهنجاری های دندان، فکی و اسکلتی از ارتودنسی متحرک و ثابت استفاده می شود.

ارتودنسی متحرک

هدف از این مرحله از درمان اسکلتی فک، اصلاح اندازه و روابط فکی است که با پلاک های متحرک انجام می شود. این امر بسیار مهم است زیرا این مرحله از درمان باید پیش از بلوغ انجام شود.

ممکن است در مرحله ی بعد با توجه به روند رشدی فرزند شما ، همکاری او در استفاده از پلاک و پاسخ بدن به آن، نیاز به پلاک های دیگری باشد یا همین پلاک را شب ها استفاده کند.

از آنجا که ما باید با رشد فرزند شما درمان را ادامه دهیم، روند درمان زمان بر بوده و در صورت قطع درمان نتایج به دست آمده برگشت خواهد کرد. با این پلاک ها مقداری حرکت دندانی و منظم شدن آن ها نیز انجام می شود ولی در صورت نیاز به ردیف شدن کامل ایده آل دندان ها احتمال استفاده از درمان ارتودنسی ثابت وجود دارد، که باید بعد از رویش تمام دندان های دائمی انجام شود و محدودیت سنی ندارد.

مدت استفاده و نحوه نگهداری از دستگاه ارتودنسی متحرک

پلاک متحرک باید در تمام ساعات شبانه روز (خواب و بیداری، در منزل و خارج از منزل) به غیر از مواقع غذا خوردن استفاده شود.

نوشیدن مایعات با پلاک منعی ندارد اما هنگام خوردن غذا و میوه باید از دهان خارج شود (حداکثر برای سه وعده اصلی غذایی و دو میان وعده)؛ در غیر اینصورت کارایی پلاک مختل خواهد شد (استفاده از پلاک در فعالیت های ورزشی مانعی ندارد.)

بهداشت ارتودنسی متحرک

بعد از هر وعده غذایی و مسواک زدن دندان ها باید پلاک را نیز، تمیز کنید بهتر است که مسواک یا برسی مجزا را برای نظافت پلاک اختصاص دهید و از صابون های مابع و آب جاری جهت شستشوی پلاک استفاده نمایید. همچنین می توان از قرص های تمیز کننده دندان های مصنوعی به صورت هفتگی برای تمیزی بیشتر استفاده نمود.

ارتودنسی ثابت

اجزای قرارداده شده روی دندان های بیماران "براکت" نام دارد. این براکت ها تا پایان درمان روی دندان های بیمار باقی می مانند. از میان براکت ها سیمی عبور داده می شود که در جلسات معاینه تعویض می شود و به مرور قوی تر می شوند. سیم با کمک کش های ظریفی در داخل تثبیت می شود که در طی جلساتی عوض شده و می توانند به خواست بیمار رنگی باشند.

در 10-7 روز ابتدایی مخاط داخل لب ها و گونه ها که در تماس با بندها (حلقه های فلزی دور دندان) و براکت ها، قرار دارند ممکن است مقداری آزرده شده و گاهی حتی زخمی نیز بشوند که برای جلوگیری از این رخداد و یا بهبود آن باید طی 10 روز اول با آب نمک رقیق یا دهان شویه، شست و شو داد. البته در این دوره امکان استفاده از موم های ارتودنسی وجود دارند که شبیه آدامس بوده و تکه های کوچک آن روی براکت ها قرار داده می شود.

از موم های ارتودنسی در مواقعی که مشکل خاصی مثل شکستن براکت یا تیزی سیم ها ایجاد می شود، می توانید مشکل خاصی مثل شکستن براکت یا تیزی سیم ها ایجاد می شود، می توانید استفاده کنید، بدین صورت که تکه ای کوچک از آن ها را جدا نموده و بر روی ناحیه موردنظر قراردهید و سپس در اولین فرصت با دانشگاه تماس بگیرید.

در طی درمان ارتودنسی چون دندان ها در استخوان فک حرکت می کنند، مختصری لقی ایجاد می شود که طبیعی بوده و در پایان درمان برطرف می گردد.

درد دندان پس از قراردادن کش بین دندانی، براکت ها و پس از هر جلسه فعال سازی دستگاه، نرمال بوده و پس از چند روز برطرف می گردد. در صورت وجود درد غیر قابل تحمل می توان از ضد دردهایی نظیر استامینوفن استفاده نمود ولی بهتر است تا حد امکان از آن ها اجتناب شود.

در طی دوران درمان مواردی که لازم است از آن ها پرهیز شود عبارتند از:

جویدن یخ، تکه های برشته نان و پیتزا، ابنبات ، بلال ، هسته ی زیتون ، غذای چسبناک مانند گز و سوهان

انواع میوه های هسته دار- جهت خوردن میوه های هسته دار نظیر گیلاس و هلو و گوجه  سبز ابتدا هسته آن را خارج نموده، به تکه های کوچک تقسیم کرده و سپس میل نمایید.  در مورد سیب و هویج نیز باید ابتدا به تکه های کوچک بریده شده و با دندان های عقب جویده شوند. (نباید گاز زدن با دندان های جلو انجام شود که این مورد تاحد امکان باید در مورد ساندویچ هم مد نظر قرار گیرد.)

خشکبار مثل پسته و فندق که در صورت تمایل می توانید پس از خرد یا آسیاب نمودن، آن ها را مصرف نمایید.

بهداشت دهان در بیماران با دستگاه های ثابت ارتودنسی

برای تمیز کردن دندان هایی که براکت دارد ترجیحاً از مسواک های مخصوص ارتودنسی می توان استفاده کرد. مسأله مهم استفاده از مسواک های بین دندانی ، دهان شویه های مخصوص ، آب نمک و نخ دندان است که بسیار اهمیت دارد. البته با رعایت مناسب بهداشت نیز گاهی دندان ها مخصوصاً در نواحی که براکت وجود دارد، زرد می شوند که در صورت رعایت مناسب بهداشت، بعد از درمان و برداشتن براکت ها با تمیز کردن دندان ها کاملاً رفع می شوند.

بایستی در شبانه روز بعد از پنج وعده غذایی صبحانه، ناهار، شام، عصرانه و تغذیه میان وعده ای از مسواک مخصوص و وسایل کمکی جهت رعایت بهداشت استفاده شود.

 

   

   طبقه سوم

    ترمیمی _ زیبایی

 

بخش ترمیمی و زیبایی کلینیک فوق تخصصی دندانپزشکی قوه قضائیه با ارائه خدمات تشخیص و درمان در خدمت مراجعین محترم می باشد.خدمات دندان پزشکی ارائه شده در این بخش شامل ترمیم پوسیدگی ها، دندان های شکسته، درمان تغییر رنگ های دندانی، سفید کردن دندان ها، اصلاح شکل و بستن فواصل بین دندانی، لامینیت دندانهای قدامی، اصلاح جهت قرارگیری دندان ها و نامرتبی آن ها بدون ارتودنسی، ثابت کردن دندان های لق پس از درمان های ارتودنسی و لثه و سایر درمان های زیبایی می باشد.

 

 

      بخش اندو  

 در دست تهیه......

 

     طبقه چهارم

       پروتز های دندانی

پروتز های دندانی علم جایگزین دندان ها و انساج از دست رفته دهان و گاه سر و صورت جهت بازسازی ظاهر و عملکرد فرد و در جهت بهبود کیفیت زندگی بیمار می باشد و شامل انواع زیر می باشد که توسط متخصصین پروتز های دندانی در مرکز انجام می پذیرد

 

·        پروتز های ثابت:

 

1-    روکش تک واحدی دندان

معمولا دندان زمانی نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا بعضاً دلایل زیبایی لزوم وجود روکش را منجر می شود که در این زمان روکش پس از تراش دندان و قالبگیری روی دندان قرار داده می شود.

 

 

·        بریج دندانی

یکی دیگر از انواع پروتز دندانی، بریج های دندانی هستند. انچه که بیشتر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین جامعه مرسوم است همین نوع پروتز دندان است. این نوع پروتز دندان، در واقع زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده و درعین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد. به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل(bridge) بین دندان های پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد بازگردد.

 

    

 

·        پروتز های متحرک :

 

گاهی به دلایل متعدد نمی توان از پروتز های دندانی ثابت برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کرد. در این صورت پروتز های متحرک به کمک افراد بی دندان یا با تعدادی دندان از دست رفته و دندانپزشکان می آید. پروتز متحرک همان طور که از نام آن بر می آید به راحتی داخل دهان گذاشته و یا برداشته می شود.

 

پروتز های دندانی متحرک بر دو نوع اند:

·        پروتز های دندانی پارسیل

برای جایگزینی تعدادی از دندان های از دست رفته یک فک به دو صورت کرم کبالت یا آکریل استفاده می شود.

 

 

 

·        پروتز کامل دندان یا دست دندان

این نوع از پروتز متحرک برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که تمام دندان های خود را از دست داده اند.

نکته مهم این که پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل می شود یکی دندان هایی که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با عنوان << لثه پروتز >> موسوم است. این بخش لثه پروتز باید مستحکم باشد که بتواند کارایی لازم را داشته باشد.

 

    لابراتوار

در دست تهیه .....

 

 طبقه پنجم

 

بخش پریو (لثه)

بیماریهای لثه به دو دسته کلی تقسیم می شوند: ژنژیویت که محدود به لثه بوده و علامت آن خونریزی از لثه حین مسواک زدن می باشد و بیماری پریودنتیست که پیشرفت و عدم درمان بیماری ژنژیویت عامل اصلی این بیماری است که منجر به تحلیل استخوان، ایجاد پاکت پریودنتال و در نهایت لقی و از دست رفتن دندانها می گردد.

در بخش پریودنتولوژی افراد متخصص بیماریهای لثه و ایمپلنت دندانی حضور دارند که درمانهای زیر توسط آن ها صورت می پذیرد :

1-    جرمگیری و کورتاز لثه جهت برطرف کردن خونریزی از لثه

2-    جراحی حذف پاکت پریودنتال در صورت وجود بیماری پریودنتیست

3-    پیوند استخوان از دست رفته بیمار حین جراحی پریودنتال در صورت امکان بازسازی استخوان

4-    جراحی افزایش طول تاج دندان

5-    پیوند لثه در دندان های دارای تحلیل لثه

6-     قرار دادن ایمپلنت دندانی در زمان از دست رفتن دندانها

7-    جراحی بالا بردن کف سینوس(sinus lift) در صورت نیاز جهت قرار دادن ایمپلنت دندانی در فک بالا

8-    جراحی افزایش عرض و ارتفاع استخوان فک جهت قراردادن ایمپلنت دندانی


 

 

    جراحی فک و صورت

بخش جراحی دهان، فک و صورت با تجهیزات کامل و با حضور تعدادی از متخصصین جراحی دهان، فک و صورت آماده ارئه خدمات زیر است:

الف  جراحی های محدود دهان تحت بی حسی موضعی شامل:

1-    قرار دادن ایمپلنت های دندانی

2-    پیوند استخوان و بافت نرم با هدف ایمپلنت های دندانی

3-    حفظ و بازسازی استخوان فک با هدف ایمپلنت های دندانی

4-    خارج سازی دندان های نهفته از جمله دندان عقل و دندان نیش

5-    جراحی های استخوان و بافت نرم قبل از پروتز دندانی جهت آماده سازی بستر مناسب پروتز

6-     نمونه برداری از ضایعات پاتولوژیک نواحی دهان، فک و صورت

7-    خارج سازی دندان های غیر قابل نگهداری به روش ساده یا به روش جراحی

ب- جراحی های وسیع فک و صورت تحت بیهوشی در بخش اتاق عمل جراحی های محدود مرکز

1-    جراحی اصلاح موقعیت فک بالا و پایین (ارتو گتانیک)

2-    جراحی های زیبایی صورت

3-    جراحی های خارج سازی ضایعات پاتولوژی دهان، فک و صورت و بازسازی ان نواحی

4-    انجام بازسازی های وسیع با پیوند استخوانی در بیماران با تحلیل شدید استخوان فکین و ایمپلنت دندانی


 

  طبقه ششم

  دندانپزشکی بیمارستانی

 

·  کلیه درمانهای دندانپزشکی با استفاده از روش های آرام بخشی و بیهوشی عمومی

در بخش دندانپزشکی بیمارستان، با مشارکت تیم متخصص بیهوشی معالجات برای کودکان نیازمند به این روش های درمانی انجام می گیرد.